Wacken Open-Air 2016

Venue
Wacken, Germany

Date(s)
August 4-6

Tickets
€170,- (three-day ticket) Sold Out
€160,- (three-day ticket - including t-shirt, 10,000 only) Sold Out

Confirmed Bands/Running Order

Day 0 (Wednesday 3/8)

W.E.T. Stage

23:05 - 23:55 Phil Campbell's All Starr Band 50m
21:10 - 22:10 Panzerballet 1h
19:30 - 20:15 Henry Rollins 45m
18:30 - 18:50 Legacy of Brutality 20m
17:40 - 18:00 Audn 20m
16:50 - 17:10 Mindtaker 20m
16:00 - 16:20 Lieveil 20m
15:10 - 15:30 Syndemic 20m
14:20 - 14:40 Pyraweed 20m
13:30 - 13:50 Sinophobia 20m
12:40 - 13:00 Horror Dance Squad 20m
11:50 - 12:10 Preternatural 20m
11:00 - 11:20 Hteththemeth 20m

Headbangers Stage

00:00 - 00:55 Mambo Kurt 55m
22:15 - 23:00 Hämatom 45m
20:20 - 21:05 Bliksem 45m
18:55 - 19:15 Dystopia 20m
18:05 - 18:25 Vimoksha 20m
17:15 - 17:35 Tulkas 20m
16:25 - 16:45 Miles To Perdition 20m
15:35 - 15:55 Lynchpin 20m
14:45 - 15:05 Elemental 20m
13:55 - 14:15 Svartmalm 20m
13:05 - 13:25 Sunless Dawn 20m
12:15 - 12:35 Profaner 20m
11:25 - 11:45 Calm Hatchery 20m

Beer Garden Stage

22:00 - 23:00 Blechblosn 1h
18:30 - 19:00 Bembers 30m
17:00 - 18:00 The O'Reillys And The Paddyhats 1h
16:00 - 16:30 Mambo Kurt 30m
14:30 - 15:30 Tuxedoo 1h
13:00 - 14:00 Blaas of Glory 1h

Wackinger Stage

22:15 - 23:30 Eric Fish 1h15m
20:15 - 21:30 Red Hot Chilli Pipers 1h15m
18:45 - 19:30 Vogelfrey 45m
17:15 - 18:00 Mr. Hurley 45m
15:30 - 16:30 Versengold 1h
14:00 - 14:45 Pampatut 45m
12:30 - 13:15 Knasterbart 1h15m
11:00 - 11:45 Reliquiae 45m

Wasteland Stage

21:30 - 22:15 Monstagon 45m
19:30 - 20:00 Sector 30m
15:00 - 15:30 Sub Dub Micromachine 30m

Day 1 (Thursday 4/8)

True Metal Stage

21:30 - 23:30 Iron Maiden 2h

Black Stage

19:45 - 21:00 Whitesnake 1h15m
17:45 - 19:00 Foreigner 1h15m
16:00 - 17:15 Saxon 1h15m
14:45 - 15:30 Skyline 1h15m

W.E.T. Stage

00:10 - 01:00 Blue Oyster Cult 50m
22:30 - 23:15 Therapy? 45m
20:50 - 21:35 Marduk 45m
19:10 - 19:55 Tsjuder 45m
17:45 - 18:15 Serum 114 30m
16:05 - 16:50 Henry Rollins 45m
14:55 - 15:25 The Other 30m
13:55 - 14:15 Zombies Ate My Girlfriend 20m
13:05 - 13:25 Zhora 20m
12:15 - 12:35 Pain Is 20m
11:25 - 11:45 Crows Crown 20m

Headbangers Stage

23:20 - 00:05 Michael Monroe 45m
21:40 - 22:25 The Black Dahlia Murder 45m
20:00 - 20:45 Immolation 45m
18:20 - 19:05 Vader 45m
16:55 - 17:40 Stick To Your Guns 45m Cancelled
16:55 - 17:40 The Dead Daisies 45m
15:30 - 16:00 Nasty 30m
14:20 - 14:50 The Raven Age 30m
13:30 - 13:50 Lepegod 20m
12:40 - 13:00 Tidal Dreams 20m
11:50 - 12:10 Ritual Day 20m
11:00 - 11:20 Carrion 20m

Wackinger Stage

22:15 - 23:15 Feuerschwanz 1h
20:30 - 21:30 Versengold 1h
18:30 - 19:45 Red Hot Chilli Pipers 1h15m
17:00 - 17:45 Vogelfrey 45m
15:30 - 16:15 Pampatut 45m
14:00 - 14:45 Reliquiae 45m
12:30 - 13:15 Wirrwahr 45m
11:00 - 11:45 Mr. Hurley 45m

Beer Garden Stage

22:00 - 23:00 Blechblosn 1h
20:00 - 21:00 Bon Scott 1h
17:30 - 18:00 Bembers 30m
16:00 - 17:00 Tuxedoo 1h
14:30 - 15:30 Knasterbart 1h
13:00 - 14:00 The O'Reillys And The Paddyhats 1h

Wasteland Stage

00:00 - 00:30 Sir Henry Hot 30m
21:30 - 22:15 Monstagon 45m
19:45 - 20:15 Sub Dub Micromachine 30m
15:00 - 15:30 Sector 30m

Day 2 (Fridayday 5/8)

True Metal Stage

01:45 - 03:00 Testament 1h15m
22:30 - 00:00 Blind Guardian 1h30m
19:30 - 20:45 Bullet For My Valentine 1h15m
16:45 - 17:45 Axel Rudi Pell 1h
14:15 - 15:15 Loudness 1h
11:55 - 12:55 The Haunted 1h

Black Stage

00:15 - 01:30 Ministry 1h15m
21:00 - 22:15 Tarja 1h15m
18:00 - 19:15 Eluveitie 1h15m
15:30 - 16:30 Entombed A.D. 1h
13:05 - 14:05 Legion of The Damned 1h
11:00 - 11:45 Pyrogenesis 45m

Party Stage

00:15 - 01:30 Unisonic 1h15m
21:00 - 22:15 Hansen & Friends 1h15m
18:00 - 19:15 Torfrock 1h15m
15:30 - 16:30 Equilibrium 1h
13:05 - 14:05 Beyond The Black 1h
11:00 - 11:45 Oden Ogan 45m

W.E.T. Stage

01:30 - 02:15 While She Sleeps 45m
23:50 - 00:35 Red Fang 45m
22:10 - 22:55 1349 45m
20:30 - 21:15 Insidious Disease 45m
18:50 - 19:35 Deez Nuts 45m
17:10 - 17:55 Girlschool 45m
15:30 - 16:15 Negative Approach 45m
13:50 - 14:35 The Vintage Caravan 45m
12:10 - 12:55 Henry Rollins 45m
11:00 - 11:30 Fateful Finality 30m

Headbangers Stage

02:20 - 03:00 Kampfar 40m
00:40 - 01:25 Caliban 45m
23:00 - 23:45 Ihsahn 45m
21:20 - 22:05 Alcest 45m
19:40 - 20:25 Orphaned Land 45m
18:00 - 18:45 Ektomorf 45m
16:20 - 17:05 Kylesa 45m Cancelled
16:20 - 17:05 Die Krupps 45m
14:40 - 15:25 Bury Tomorrow 45m
13:00 - 13:45 Der Weg Einer Freiheit 45m
11:35 - 12:05 Sebastien 30m

Wackinger Stage

22:45 - 00:00 Red Hot Chilli Pipers 1h15m
21:15 - 22:00 Mr. Hurley 45m
19:30 - 20:30 Blodh'aktan 1h
18:00 - 18:45 Krayenzeit 45m
16:30 - 17:15 Versengold 45m
15:00 - 15:45 Freiwächter 45m
13:30 - 14:15 Pampatut 45m
12:00 - 12:45 Reliquiae 45m

Beer Garden Stage

22:00 - 23:00 John Coffey 1h
20:00 - 21:00 Blechblosn 1h
18:00 - 19:00 Knasterbasrt 1h
16:30 - 17:30 Asrock 1h
15:30 - 16:00 Bembers 30m
14:15 - 15:00 The O'Reillys And The Paddyhats 45m
13:00 - 13:45 Tuxedoo 45m

Wasteland Stage

01:30 - 02:15 Sir Henry Hot 45m
22:00 - 22:45 Sector 45m
20:30 - 21:00 Sub Dub Micromachine 30m
17:15 - 17:45 Overthrust 30m
16:00 - 16:30 Monstagon 30m

Day 3 (Saturday 6/8)

True Metal Stage

02:10 - 02:55 Dio Disciples 45m
22:25 - 00:25 Twisted Sister 2h
19:25 - 20:40 Steel Panther 1h15m
16:25 - 17:40 Metal Church 1h15m
13:30 - 14:45 Symphony X 1h15m

Black Stage

00:40 - 01:55 Arch Enemy 1h15m
20:55 - 22:10 Triptykon 1h15m
17:55 - 19:10 Therion 1h15m
14:55 - 16:10 Borknagar 1h15m
12:00 - 13:15 DragonForce 1h15m

Party Stage

00:40 - 01:55 Parkyway Drive 1h15m
20:55 - 22:10 Clutch 1h15m
17:55 - 19:10 Callejon 1h15m
14:55 - 16:10 Devildriver 1h15m
12:00 - 13:15 Eskimo Callboy 1h15m

W.E.T. Stage

02:15 - 03:00 Cripper 45m
00:35 - 01:20 Barb Wire Dolls 45m
22:55 - 23:40 Aura Noir 45m Cancelled
22:55 - 23:40 Broken Witt Rebels 45m
21:15 - 22:00 Dagoba 45m
19:35 - 20:20 Einherjer 45m
17:55 - 18:40 Drone 45m
16:15 - 17:00 Snowy Shaw 45m
14:35 - 15:20 Year of The Goat 45m
13:10 - 13:40 Monuments 30m
12:00 - 12:30 Jesus Chrüsler Supercar 30m

Headbangers Stage

01:25 - 02:10 Serious Black 45m
23:45 - 00:30 Budderside 45m
22:05 - 22:50 Buffalo Summer 45m
20:25 - 21:10 Steak Number Eight 45m
18:45 - 19:30 Gloryhammer 45m
17:05 - 17:50 Dritte Wahl 45m
15:25 - 16:10 9mm Assi Rock 45m
13:45 - 14:30 Myrkur 45m
12:35 - 13:05 Watch Out Stampede 30m
11:30 - 11:55 Victims of Madness 25m

Wackinger Stage

23:00 - 00:00 King Dude 1h
21:30 - 22:15 Elvenking 45m
20:00 - 20:45 Pampatut 45m
18:00 - 19:15 Red Hot Chilli Pipers 1h15m
16:30 - 17:15 Blodh'aktan 45m
15:00 - 15:45 Forgotten North 45m
13:30 - 14:15 Reliquiae 45m
12:00 - 12:45 Mr. Hurley 45m

Beer Garden Stage

22:15 - 23:00 Blechblosn 1h
20:45 - 21:45 Honky 1h
19:15 - 20:15 Eat The Turnbuckle 1h
17:45 - 18:45 The Goddamn Gallows 1h
16:45 - 17:15 Bembers 30m
15:30 - 16:15 Tuxedoo 45m
13:00 - 13:45 Mambo Kurt 45m

Wasteland Stage

01:45 - 02:15 Sir Henry Hot 30m
22:15 - 23:00 Sub Dub Micromachine 45m
20:45 - 21:15 Sector 30m
16:00 - 16:30 Monstagon 30m

Motörhead Cancelled
Lamb of God Cancelled
Benediction Cancelled
The Beards Cancelled
Dorfrocker Cancelled

Official Website
www.wacken.com

Where known, bands are listed in order of status, starting with headliners (in bold). All line-ups are subject to change. Some festivals are subject to license. Booking fee and postage charges may apply to online ticket orders. See the terms and conditions of the ticket agency in question for details.

More News

Demons & Wizards London setlistAlien Weaponry London setlistLast In Line London setlistDiamond Head London setlistRyan McCombs London setlistDark Blue Inc. Cologne setlistEnd of Green Cologne setlistAt The Gates Roadburn setlistPrimal Fear tour 2019Triptykon Roadburn setlist


Schedule

A yearly calendar of the concerts and festivals Jukebox:Metal plan to attend and/or review. Updated regularly with new shows and review/setlist links. Click here.

Subscribe

Subscribe to the Jukebox:Metal Dispatches RSS news feed or click here for more info