Wacken Open-Air 2012

Venue:
Wacken, Germany

Date(s):
August 2-4

Tickets:
€140,- (three-day ticket)
SOLD OUT

Confirmed Bands:

Day 0 (1/8)

W.E.T. Stage

00:00-01:00 Mambo Kurt 1h
23:35-23:55 Warpath 20m
22:45-23:05 Disquiet 20m
21:55-22:15 Opifex 20m
21:05-21:25 Zygnema 20m
20:15-20:35 Hamferd 20m
19:25-19:45 Mindthreat 20m
18:35-18:55 Helmut 20m
17:35-17:55 Cold Snap 20m
16:45-17:05 Lord Shades 20m
15:55-16:15 Midnight Priest 20m
14:25-14:45 Gothic 20m
13:35-13:55 Fateful Finality 20m
12:05-12:25 Rust2Dust 20m
11:00-11:20 Inquisitor 20m

Headbanger Stage

23:10-23:30 Corpse Garden 20m
22:20-22:40 Frantic Amber 20m
21:30-21:50 Epsilon 20m
20:40-21:00 Rain Shatter 20m
19:50-20:10 Shredhead 20m
19:00-19:20 Devil's Note 20m
18:00-18:20 Gone Postal 20m
17:10-17:30 Ease of Disgust 20m
16:20-16:40 Electric Hellride 20m
14:00-14:20 Ravenblood 20m
12:30-13:30 Danko Jones 1h spoken word
11:25-12:00 Victims of Madness 35m

Beer Garden Stage

21:00-23:00 Blechblosn 2h
17:00-18:00 Mambo Kurt 1h
15:00-16:00 Volksmetal 1h

Wackinger Stage

22:45-23:30 Santiano 45m
21:30-22:15 Vogelfrey 45m
20:15-21:00 Saor Patrol 45m
19:00-19:45 Russkaja 45m

Day 1 (2/8)

Black Stage

20:45-22:15 Saxon 1h30m
17:30-18:45 Sepultura 1h15m
16:00-16:45 Skyline 45m

True Metal Stage

22:30-24:00 Volbeat 1h30m
19:00-20:30 U.D.O. 1h30m
16:50-17:20 Jim Breuer 30m

W.E.T. Stage

23:15-00:00 Mono Inc. 45m
21:35-22:20 Unearth 45m
20:05-20:40 Chthonic 35m
19:00-19:20 Hammercult 20m
17:55-18:15 Winterstorm 20m
16:40-17:00 The Falling 20m
15:25-15:45 Hone Your Sense 20m
14:20-14:40 Exuviated 20m
13:15-13:35 Faanefjell 20m
11:00-12:00 Russkaja 1h

Headbanger Stage

22:25-23:10 Circle II Circle 45m
20:45-21:30 Channel Zero 45m
19:25-20:00 Keule 35m
18:20-18:55 Amaranthe 35m
15:50-16:35 Kellermensch 45m
14:45-15:20 Wölli 35m
13:40-14:15 Dead By April 35m
12:10-13:10 Danko Jones 1h spoken word

Beer Garden Stage

21:00-22:00 Volxrock 1h
16:00-18:00 Blechblosn 2h
14:00-15:00 Mambo Kurt 1h
12:00-13:00 Volksmetal 1h

Wackinger Stage

22:45-23:45 Torfrock 1h
21:30-22:15 Panteon Rococo 45m
20:15-21:00 Vogelfrey 45m
19:00-19:45 Saor Patrol 45m
12:00-13:00 Santiano 1h

Day 2 (3/8)

Black Stage

00:30-01:45 In Extremo 1h15m
21:00-22:30 Dimmu Borgir 1h30m
18:30-19:30 Opeth 1h
16:00-17:00 Overkill 1h
13:30-14:30 Sanctuary 1h
11:00-12:00 Endstille 1h

True Metal Stage

02:00-03:00 D:A:D 1h
22:45-00:15 In Flames 1h30m
19:45-20:45 HammerFall 1h
17:15-18:15 The Boss Hoss 1h
14:45-15:45 Kamelot 1h
12:15-13:15 Sacred Reich 1h

Party Stage

00:30-01:30 Athonite 1h
21:00-22:30 Leaves' Eyes 1h30m
18:30-19:30 Coroner 1h
16:00-17:00 Broilers 1h
13:30-14:30 Oomph! 1h
11:00-12:00 Betontod 1h

W.E.T. Stage

01:15-02:05 Insomnium 50m
23:35-00:25 Aura Noir 50m
22:00-22:40 Gehenna 40m
20:25-21:00 We Butter The Bread With Butter 35m
20:25-21:00 Forbidden 35m Cancelled
19:05-19:40 Dodheimsgard 35m
17:45-18:20 Decapitated 35m
16:15-16:50 Graveyard 35m
14:55-15:30 Darkest Hour 35m
13:15-13:45 Crimes of Passion 30m
12:05-12:35 Warbringer 30m
11:00-11:25 FDJ 25m

Headbanger Stage

02:10-03:00 Ghost Brigade 50m
00:30-01:10 Kobra & The Lotus 40m
21:10-21:55 Jim Breuer 45m
19:45-20:20 D.R.I. 35m
18:25-19:00 Red Fang 35m
15:35-16:10 The Black Dahlia Murder 35m
13:50-14:50 Henry Rollins 1h spoken word
12:40-13:10 Liquid Meat 30m
11:30-12:00 Yaksa 30m

Beer Garden Stage

22:00-23:00 Volxrock 1h
20:00-21:00 Mambo Kurt 1h
18:00-18:30 Blaas of Glory 30m
16:00-17:00 Volksmetal 1h
12:00-13:00 Santiano 1h

Wackinger Stage

22:30-23:30 Russkaja 1h
21:30-22:00 Eisenherz 30m
20:15-21:00 Vogelfrey 45m
19:00-19:45 Saor Patrol 45m

Day 3 (4/8)

Black Stage

00:45-01:45 Ministry 1h
21:45-23:00 Amon Amarth 1h15m
18:45-19:45 Cradle of Filth 1h
16:15-17:15 Six Feet Under 1h
14:00-14:45 Napalm Death 45m
12:00-12:45 Delain 45m

True Metal Stage

02:00-03:00 Edguy 1h
23:15-00:30 Machine Head 1h15m
20:00-21:30 Scorpions 1h30m
17:30-18:30 Testament 1h
15:00-16:00 Axel Rudi Pell 1h
13:00-13:45 Gamma Ray 45m

Party Stage

00:45-01:45 Watain 1h
21:45-23:00 Schandmaul 1h15m
18:45-19:45 Dark Funeral 1h
16:15-17:15 Sick of It All 1h
14:00-14:45 Paradise Lost 45m
12:00-12:45 Suffocated 45m

W.E.T. Stage

01:30-02:05 Winterfylleth 35m
23:45-00:45 Dio Disciples 1h
22:00-22:40 Warrior Soul 40m
20:40-21:15 Nasum 35m
19:15-19:55 Moonspell 35m
17:50-18:20 Megaherz 30m
16:20-16:55 Electric Wizard 35m
15:05-15:35 Weto 30m
13:50-14:20 Manimals 30m
12:10-12:40 Manticora 30m
11:00-11:30 Agro 30m

Headbanger Stage

02:10-03:00 Leningrad Cowboys 50m
00:50-01:25 Riotgod 35m
22:45-23:40 Suicide Silence 55m
21:20-21:55 Djerv 35m
20:00-20:35 Sylosis 35m
15:40-16:15 Kylesa 35m
15:40-16:15 Massacre 35m
12:45-13:45 Henry Rollins 1h spoken word
11:35-12:05 Eschenbach 30m

Beer Garden Stage

22:00-23:00 Volksmetal 1h
20:00-21:00 Mambo Kurt 1h
19:15-19:45 Buggirl 30m
17:00-17:45 Blaas of Glory 45m

Wackinger Stage

22:45-23:30 Diablo Swing Orchestra 45m
21:30-22:15 Russkaja 45m
20:15-21:00 Vogelfrey 45m
19:00-19:45 Ingrimm 45m
12:00-13:00 Santiano 1h

Official Website:
www.wacken.com

Where known, bands are listed in order of status, starting with headliners (in bold). All line-ups are suject to change. Some festivals are subject to license. Booking fee and postage charges my apply to online ticket orders.

More News

Demons & Wizards London setlistAlien Weaponry London setlistLast In Line London setlistDiamond Head London setlistRyan McCombs London setlistDark Blue Inc. Cologne setlistEnd of Green Cologne setlistAt The Gates Roadburn setlistPrimal Fear tour 2019Triptykon Roadburn setlist


Schedule

A yearly calendar of the concerts and festivals Jukebox:Metal plan to attend and/or review. Updated regularly with new shows and review/setlist links. Click here.

Subscribe

Subscribe to the Jukebox:Metal Dispatches RSS news feed or click here for more info